تندیس دستغیب

سيّد عبدالحسين دستغيب

به سال 1292 شمسي در شيراز به دنيا آمد. دروس مقدّماتي و سطح را در زادگاهش فرا گرفت و براي ادامه‌ی تحصيل، در سال 1314 راهي نجف اشرف شد. پس از بهره‌گيري از محضر درس آيات عظام سيّد ابوالحسن اصفهاني، شيخ كاظم شيرازي و ميرزا علي‌آقا قاضي در سن 24 سالگي به درجة اجتهاد نائل آمد. سپس به شيراز بازگشت و در مسجد جامع عتيق شيراز به اقامه‌ی جماعت و نشر احكام الهي پرداخت.

با آغاز نهضت امام خميني (ره) يكي از پيشگامان مبارزه در استان فارس بود. او دو بار در سال‌هاي 42 و 43 دستگير و در بازداشتگاه قزل قلعه تهران زنداني شد. در آستانه‌ی انقلاب اسلامي، دو روز پس از فاجعه‌ی 17 شهريور 1357، مأمورين ساواك شبانه به منزل وي هجوم برده و او را در حالي كه بيمار بود، بازداشت و روانة زندان كميته‌ی مشترك ضدّ خرابكاري نمودند. وي پس از تحمّل چهل روز بازداشت و بازجويي‌هاي طاقت‌فرسا، از زندان آزاد و در ميان استقبال پرشور مردم به شيراز بازگشت. وي پس از پيروزي انقلاب، به عضويّت مجلس بررسي نهايي قانون اساسي درآمد و نمايندگي امام در استان فارس و امام جمعه شيراز را بر عهده داشت.

آيت‌الله دستغيب در روز جمعه 20 آذر 1360 هنگام عزيمت به مصلاّي نماز جمعه، به دست يكي از عناصر سازمان مجاهدين خلق (منافقين) به شهادت رسيد.